1. Túl gyenge vérzés
Vagyis a 25 ml-nél gyengébb vérzés számít túl gyengének.
Mire utalhat ez a ciklusjellemző?
- Először is felmerül a kérdés: ez egy valódi ciklus, vagy csak egy anovulációs ciklus? Egy valódi ciklusban a menstruációt megelőzi a luteális szakasz, ami az ovuláció után kezdődik. Az ovuláció ugye pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy meg tudjunk foganni. Ezért ilyen gyenge vérzés esetén különösen fontos, megbizonyosodni arról, hogy valóban ovulálsz-e.
- Ha biztos vagy benne, hogy ovulálsz, akkor a következő fontos kérdés, ami felmerül egy ilyen gyenge menstruációnál az az, hogy vajon elég vastag-e a méhnyálkahártya ahhoz, hogy a beágyazódás sikeresen megtörténjen. Egy mindössze pár napig tartó pecsételő vérzés szerű menstruáció jele lehet annak, hogy nem tudott eléggé felépülni a méhnyálkahártya. A méhnyálkahártya megfelelő vastagsága és egészsége pedig nélkülözhetetlen a beágyazódáshoz és az állapotosság megtartásához.
2. Túl erős vérzés
Ha a ciklus több, mint 80 ml vérveszteséggel jár.
Mire utalhat ez a ciklusjellemző?
- Egy ilyen erős vérzés mögött is bizony igen sok ok lehet. A leggyakoribb ok a hormonális egyensúlytalanság, méghozzá alacsony progeszteron és ösztrogén túlsúly.
- De lehet akár anovulációs ciklus,
- pajzsmirigy érintettség,
- perimenopauza,
- véralvadási rendellenesség,
- endometriozis,
- és adenomiózis is.
3. Erős menstruációs görcsök mit árul el a ciklusod a termékenységedről
Egy egészséges menstruáció ugyan érződik, viszont semmiképpen nem kell, hogy ágynak dőlj tőle, kiess a munkából vagy kivond magad a forgalomból napokra.
Az enyhe görcsök, a menstruáció előtti napon vagy a vérzés 1-2. napján normálisnak számítanak. Ezek a gyengébb fajta görcsök lehetnek teljesen ártalmatlanok. Ha azonban lüktető, égő, maró vagy szúró fájdalom kíséri a vérzést, esetleg hányással jár, akár ki is maradsz miatta a munkából, az túl van az egészségesen. Főleg akkor, ha ezek a fájdalmak nem csak a vérzős napok alatt jelentkeznek, hanem két menstruáció között is.
Mire utalhat ez a ciklusjellemző?
A menstruációt kísérő fájdalmak mögött igen sok minden lehet, és egyik sem jó hír számunkra a termékenységet illetően. Csak egy párat említsünk meg, a teljesség igénye nélkül:
- fertőzés,
- gyulladás,
- alacsony progeszteron szint,
- endometriózis,
- vagy akár ademoniózis.
Összegzés
Láthatod, hogy a normálistól eltérő menstruációs ciklusok bizony nem kevés aggodalomra adnak okot. Sajnos a legtöbbször a serdülőkori rendszertelen és fájdalmas menstruációt gyakran fogamzásgátlóval “orvosolják”. Ellenben ez nem ad tényleges megoldást a problémára, egyszerűen csak kitolja azt – akkorra, amikor majd leteszed a bogyót, és babát szeretnétek. Nagyon fontos ismerni a problémák gyökerét, hogy tudjunk tenni ellene! Tanulj Te is a nemi egészségedről!